Az infláció ugyan általánosságban lassul a magyar gazdaságban, de az alapvető élelmiszerek egy része továbbra is komoly áremelkedést mutat. A 2024. augusztusi adatok rávilágítanak arra, hogy bár az éves infláció 3,4%-os növekedést mutat, egyes termékek esetében ez a növekedés sokkal drámaibb.
Az uborka például kiemelkedik a sorból, hiszen az éves áremelkedés 34,8%-os volt. Egy év alatt a kilós ára 689 forintról 929 forintra nőtt, ami jelentős teher a vásárlók számára. Ez az áremelkedés más termékeknél is megfigyelhető, például a liszt és az UHT tej ára is közel 30%-kal emelkedett.
Az inflációs adatok szerint az élelmiszerárak átlagosan 2,4%-kal nőttek. Sok magyar háztartás azonban ennél nagyobb áremelkedést tapasztal a napi bevásárlások során. Az alapvető élelmiszerek drágulása mellett más termékek és szolgáltatások is jelentős mértékben megdrágultak, mint például a vonaljegyek vagy a női pulóverek.
Ugyanakkor pozitív hírek is érkeztek: egyes termékek ára csökkent, például a vöröshagyma 27%-kal lett olcsóbb. Ezen kívül a burgonya, a rétesliszt és a sárgarépa ára is mérséklődött. Az infláció tehát vegyes képet mutat, hiszen míg egyes árak csökkennek, mások továbbra is emelkednek.
A vásárlók számára az infláció hatása továbbra is komoly kihívást jelent. Bár néhány árcsökkenés enyhülést hoz, az alapvető élelmiszerek magas ára komoly terhet jelent a mindennapi életben.
Az infláció csökkenése ellenére a magyar háztartások számára az áremelkedések még mindig érezhetőek, és hosszú távú hatással lehetnek a gazdaságra. A folyamatos változások miatt fontos figyelemmel kísérni a piaci trendeket, hogy a családok felkészülhessenek a várható kiadásokra.